Dodijeljena književna nagrada “Edo Budiša” Luci Kozini za zbirku Vidjet ćeš kad odrasteš
Jučer je u Kući za pisce – Hiži od besid u Pazinu, s početkom u 17.30 sati, održana svečanost dodjele književne nagrade “Edo Budiša” koju je ove godine osvojila Luca Kozina za zbirku kratkih priča „Vidjet ćeš kad odrasteš“.
Nagrada “Edo Budiša” književna je nagrada koju dodjeljuje Istarska županija, a nosi ime po prerano preminulom rovinjskom književniku Edi Budiši (1958.–1984.). Ovogodišnjoj dobitnici je nagradu uručio Marin Budiša, brat Ede Budiše, uz kratki prigodni govor.
Također, na svečanosti su govorili i Suzana Jašić, gradonačelnica Grada Pazina, Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu Istarske županije, Majda Milevoj Klapčić, ravnateljica Gradske knjižnice Pazin i upraviteljica Kuće za pisce, te Neven Ušumović, iz odbora Kuće za pisce.
Zbirka „Vidjet ćeš kad odrasteš“ sastoji se od dvadeset priča koje tematiziraju ranu adolescenciju u neimenovanom dalmatinskom gradu. Pripovjedačice su najčešće djevojčice iz siromašnijih slojeva društva, no fokus autorice nije na materijalnim prilikama, već na izostanku empatije i podrške iz njihove okoline. Kroz kolokvijalan i živopisno oblikovan stil, Kozina čitatelja uvodi u napetu svakodnevicu – školu, kvart, obitelj – u kojoj se naizgled bezazlene situacije pretvaraju u traume i nasilje.
Razgovor s autoricom moderirala je Ana Galant, a tijekom susreta Kozina je otkrila što joj znači ova nagrada, kako općenito doživljava priznanja, te govorila o vlastitoj motivaciji i ciljevima u pisanju. Zainteresirana publika imala je priliku čuti i nekoliko odlomaka iz nagrađene zbirke.




